Programs for every day
with a modified menu

Sport programs

Special programs

How to choose a program?

Something extra

Programs for every day
with a modified menu

Sport programs

Special programs

How to choose a program?

Something extra

10.10.2024Jak zhubnout

Tíživá otázka: proč nemůžu zhubnout (1. část)

Existuje hodně důvodů, které mohou blokovat vaši snahu zhubnout. Přinášíme přehled nejčastějších situací, které hubnutí blokují.

Find out more

 

Máte dojem, že vaše snažení ohledně hubnutí vychází naprázdno, zatímco vašim známým jde hubnutí daleko snáze? Pojďme se podívat na časté důvody, proč se vám nemusí dařit hubnout. Jestliže se v nějakém bodu najdete, tak vězte, že něco děláte špatně.

Čím méně kalorií přijmu, tím budu hubnout rychleji

Omyl! Ačkoliv by se mohlo zdát, že čím méně budete jíst, tím zhubnete více, není tomu tak. „Každý člověk má individuální potřeby a jiný energetický příjem, který se odvíjí od věku, pohlaví, stávající hmotnosti a odpovídá náročnosti zaměstnání a dalších fyzických aktivit. Abyste zhubli, musíte mít energetický příjem nižší než výdej. Energetický příjem musí být v deficitu, ale asi jen o 20 %, abyste si nezpomalili metabolismus. Pakliže nemáte ponětí, jaký by měl být váš energetický příjem v období redukce hmotnosti, využijte naši doporučovací kalkulačku. Při vyplňování dbejte na to, abyste uvedli co nejpravdivější informace. Za příležitostný sport se považuje hodinové cvičení 2x týdně, přičemž absolutně nezbytné pohybové minimum, a teď nemyslím v období redukce, ale běžného života, by mělo činit 10.000 kroků denně,“ zmiňuje nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování. Přílišné podhodnocení energetického příjmu je častým důvodem, proč nemůžete hubnout.

Nic špatného nejím, tak proč nehubnu?

První záludností může být optimální velikost porcí, tzn. v začátcích diety si propočítávejte energetickou hodnotu jídel a hlídejte velikost porcí. Jestliže nevíte, jak se do toho pustit, tak můžete využít služby krabičkové diety. Díky ní si zafixujete, jak má zhruba vypadat velikost porcí a jak vypadá skladba jídla. Druhým problémem může být zkreslující pohled na to, které potraviny jsou v redukčním jídelníčku žádoucí a zdravé. Nevhodný výběr používaných potravin může být další příčinou, proč nehubnete. Uvedeme zde pár příkladů. Jogurt je určitě v redukčním jídelníčku výhodná potravina s mnoha benefity, ale ne ochucený jogurt, protože obsahuje velké množství cukru. „Připravte si proto bílý jogurt s čerstvým či mraženým ovocem. Stejný problém ohledně nadbytečného množství cukru se může týkat kupovaných instantních kaší, müsli, čerstvě odšťavněného ovoce, sušeného ovoce, müsli tyčinek apod., tedy potravin, které mají status zdravých potravin. Pozor i na zdravé potraviny, které jsou tučné, může se jednat o ořechy, avokádo, olivový olej, vejce apod. Můžete si tak například připravit salát, kde bude zelenina, oříšky, vejce, vepřové maso a domácí dresink se zakysané smetany, a ačkoliv jsou použité suroviny vesměs zdravé, tak jejich nevhodná kombinace při drobnohledu ukáže, že salát je příliš bohatý na tuky, a tedy má neadekvátní energetickou hodnotu,“ vysvětluje Kateřina Šimková.

Sladkostí a pochutin jím málo

Co znamená málo? Sladkosti jako jemné bílé pečivo, sušenky, zákusky, čokoláda či pochutiny typu chipsy či tyčinky, jsou výplňové potraviny, které pro výživu nemají absolutně žádný nutriční přínos. Proto vás samotný koláč k snídani nezasytí a budete zbytečně přibírat. Mohlo by se zdát, že když si každý den dáte ke kávě zákusek nebo večer si dáte ke skleničce vína misku chipsů, tak se nic neděje, ale je to daleko horší varianta, než když si jednou měsíčně uděláte hřešící den. Pro představu 100g sáček arašídových křupek vám z denního energického příjmu ukrojí neuvěřitelných 2 230 kJ, což odpovídá energetické hodnotě velkého oběda určeného spíše pro muže. Konzumací křupek navíc sníte 47 g sacharidů, 32 g tuků a 1,95 g soli. Přitom celý denní příjem soli je 5 g. Takové dva donuty s polevou mají energetickou hodnotu okolo 1806 kJ a sníte 46 g sacharidů, 1 g soli a 25 g tuků z toho 13 g nasycených mastných kyselin. “Je zapotřebí si uvědomit, že sacharidy jsou součástí i běžných jídel, zejména příloh, jako je rýže, brambory, těstoviny, ale i například ovoce či celozrnné pečivo. Proč si tedy zbytečně zvyšovat v jídelníčku příjem sacharidů. Součástí pochutin a cukrovinek je navíc často fruktóza, která se ukládá, pokud není v kombinaci s vlákninou, jako je to v případě ovoce, ve formě viscerálního tuku. Ten se ukládá zejména v oblasti pasu a obklopuje naše orgány. Když je ho hodně, tak brání jejich optimálnímu fungování.      

Důvodů, které brání v hubnutí, může být vícero, a proto se jim budeme věnovat na pokračování.

 

Don't miss the most important news about Zdravé stravování

Don't worry, we will definitely not spam you. We usually share two most important messages a month. The newsletter is in the Czech language.

Your data is safe. Read more about our privacy policy.

 

Facebook Zdravého stravováníFacebook Zdravého stravování

+420 517 070 333Mo-Th:  8:00-17:00
Fr:       8:00-16:00
Su:       12:00-19:00 (delivery inquiries for active customers only)

info@zdravestravovani.cz


Information about our box diet


Copyright ©2024 Zdravé stravování s.r.o. | Design IMPnet, realizace Reperio