DIAGNOSTIKA
Hubnutí dnes doslova hýbe světem. Nadváha a civilizační choroby jdou ruku v ruce, a proto si uvědomujeme, že snížení váhy a udržení je jednou z možností, jak si upevnit zdraví. Často se tak staneme obětí představy, že se musíme vydat cestou omezení příjmu potravy. A tím to začíná. Jsme stále unavení, v tréninku nedosahujeme výsledků jaké chceme a naše postava se vůbec nemění.
PŘÍZNAKY
Možná se vám zdá jako dobré řešení začít hodně sportovat a omezit příjem energie. Jen je třeba odlišit dietní stravu od sportovní. Výrobci dietní stravy svoje produkty někdy označují jako sportovní, ovšem ty nevyhovují potřebám aktivního sportovce.
Prvním varovným příznakem bývá nutnost snížit intenzitu tréninku, a také rychlý nástup únavy. Ztráta svalové tkáně a zvětšování zásob tuku následuje. Dále přichází zhoršení pleti, poruchy spánku, střevní potíže, totální vyčerpání a časté bolesti svalů.
Dlouhodobými dopady jsou oslabení imunity, úbytek kostní hmoty a někdy i porucha funkce štítné žlázy.
PŘÍJEM BEZ TLOUSTNUTÍ
To vše má opačný efekt než chceme. Jestli je mezi skutečným příjmem a výdejem velká propast a vaše tělo nedostává potřebné živiny, je proces hubnutí narušen. Přestaňte se bát, že když více jíte a sportujete, tak budete přibírat. U sportující ženy to rozhodně neplatí. Pravda je taková, že se především zrychlí metabolismus, což chcete.
Sacharidy jsou důležité pro intenzivní trénink a bez nich to nejde. To platí bez ohledu na dnešní moderní tvrzení sacharidy omezovat. Pokud máte dosahovat intenzity až 70% náročnosti tréninku, sacharidy jednoduše potřebujete, bez nich maximální nasazení není možné. Například HIIT trénink, který je velice efektivní na spalování tuků a celkovou úpravu vzhledu těla.
Správně načasovat doplnění energie před a po tréninku je velice důležité. Po tréninku musíte rozhodně doplnit bílkoviny i sacharidy. Jinak se nevyhnete pozdějšímu nájezdu na ledničku a budete se nekontrolovaně cpát vším co v jejích útrobách objevíte.
JAK NA TO?
Při méně intenzivním tréninku postačí doplnění energie pomocí zdravé a vyvážené stravy. V době kdy necvičíte, je třeba dbát na stravu bohatou na vlákninu a vitamíny (ovoce, zeleninu, celozrnné produkty), kvalitní bílkoviny (živočišné i rostlinné) a zdravé tuky (ořechy, avokádo). Hodinu před tréninkem se můžete zaměřit na rychlé sacharidy (např. cereálie s banánem).
Pro intenzivní trénink už potřebujete kvalitní suplementy, které podpoří výkon a regeneraci.
DOPORUČENÍ
Vzhledem k tomu, že každý jsme individuální a pro někoho je stejný trénink vysoce intenzivním, pro jiného naopak jen rozcvičkou, je lepší vyhledat odborníku, který pomůže se sestavením jídelníčku a určením optimálního příjmu energie. To vše s ohledem na váš výdej při sportu a ostatních denních aktivitách, jinak se vaše snažení o hubnutí bude míjet účinkem.
5 RAD
Poslouchejte svoje tělo a přestaňte ignorovat pocit hladu. Tím vám tělo skutečně dává signál, že potřebuje energii.
Zpětná vazba. Máte poslední dobou příznaky uvedené ve článku? Nejspíš něco děláte špatně, zkuste se zaměřit na dostatečný přísun energie a kvalitní stravu.
Nevynechávejte žádné jídlo. Stačí jen zapomenout dát si svačinu a už se to s vámi veze až do večera. A výsledek? Nemáte dostatečnou energii na trénink.
Nebojte se sacharidů. Extrémě nízký příjem sacharidů člověku opravdu neprospívá.
Přírodní suroviny. Začněte číst etikety na výrobcích. Kupujte si produkty jen ze základních surovin. Žádné barviva, konzervanty a aromata. Vyhněte se soli a cukru, jak je to možné.
Rádi vám pomůžeme v poradnách Zdravého stravování. V Praze, Brně, Ostravě a i na Slovensku v Žilině. Kontakty najdete zde http://www.zdravestravovani.cz/nutricni-poradenstvi/
napsala pro Zdravé stravování
Michaela Klopštock Rybová Dis.
Výživový poradce a osobní trenér