Programs for every day
with a modified menu

Sport programs

Special programs

How to choose a program?

Something extra

Programs for every day
with a modified menu

Sport programs

Special programs

How to choose a program?

Something extra

23.3.2021Lifestyle

Viscerální tuk dobře slouží, špatně vládne

Viscerální neboli útrobní tuk vnímá mnoho lidí pouze z jeho negativní stránky, podobně jako tuky obecně. Pravdou však zůstává, že jeho zdravá míra je pro náš organismus nepostradatelná.

Ne, nejde o překlep. Útrobní tuk obklopuje životně důležité orgány, u kterých plní funkci mechanické ochrany, tepelné izolace a zároveň slouží jako zásobárna energie na horší časy. Avšak, jeho přílišná akumulace je pro nás nezdravá a ve větší míře nebezpečná.

Podkožní versus viscerální

Tuky obecně jsou v dnešní společnosti posedlé štíhlostí vnímány negativně, přestože jsou nepostradatelným faktorem pro naše zdraví i dlouhověkost. Tuk, který zaobluje naše tělo a tvoří naše křivky představuje tuk podkožní.

Viscerální neboli útrobní tuk se nachází v dutině břišní a jeho úkolem je obalovat důležité orgány, jako jsou střeva, játra či ledviny. Nadměrná akumulace viscerálního tuku však vede ke zdravotním potížím a rozvoji metabolických a kardiovaskulárních komplikací spojených s nadváhou a obezitou.

Co si budeme povídat, tuky máme rádi, jelikož jsou nositelem chuti, avšak jejich energetická hustota je vyšší než u ostatních živin. Bílkoviny a sacharidy obsahují 17 kJ/g, oproti tomu tuky mají celých 38 kJ/g a zároveň nižší sytící schopnost než bílkoviny a sacharidy. Zajímá-li vás, jak je na tom vaše tělo s tuky, objednejte se na měření dostupnými přístroji. V poradnách Zdravého stravování se můžete nechat změřit pomocí přístroje InBody,“ zmiňuje nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.

Měření a hodnocení

Při návštěvě poradny Zdravého stravování jsou pro nutričního specialistu důležité pro analýzu zdravotního stavu klienta dva faktory, jedním z nich je viscerální tuk a druhý je poměr svalové hmoty. Zatímco vyšší procento svalové hmoty je žádoucí, vyšší hodnota viscerálního tuku je nezdravá. V zásadě platí, že ženy mají vyšší procento tuku než muži.

Vnitřní tuk chrání jejich rozmnožovací orgány a v případě těhotenství také plod. Optimální hodnota celkového tuku v těle se u žen pohybuje v rozmezí 18-28 %. U mužů tato optimální hodnota činí 10-20 %.

U svalové hmoty je tomu právě naopak, vyšší hodnoty jsou optimální pro muže, u nich se hovoří o rozmezí 35-45 %, zatímco u žen je optimální hodnota 25-35 %. Další údaje, se kterými se můžeme setkat je měření v jednotkách kg a cm². Při měření v kg se zdravá norma pohybuje okolo 1-9 kg, v cm čtverečních se jedná o řez břišní dutinou, kde norma je okolo 70 cm².

Orientačně lze analýzu viscerálního tuku zjistit měřením obvodu pasu. U žen se za mírně rizikovou považuje hodnota nad 80 cm, výrazně riziková je míra 88 cm. U mužů značí 94 cm mírné riziko a 102 cm již riziko vysoké.

Na procento tělesného tuku v těle mají vliv také faktory jiné než pohlaví, a to věk, zdravotní stav a samozřejmě míra pohybových aktivit. Zvýšené procento tělesného tuku je rizikové, avšak platí to i obráceně. I velmi nízký obsah tuku v těle s sebou nese zdravotní rizika,“ upozorňuje Kateřina Šimková.

Zdravotní rizika

Kapacita tukových zásob je prakticky neomezená, vnitřní tuky se však neukládají pouze při zvýšeném příjmu energie, ale také v případě drastických diet, při kterých se tělo chrání a jako ochranný mechanismus si začne energii ukládat ve formě tuků. Ukládání podkožního tuku je spojeno s nadváhou a obezitou, které jsou nezdravé a tělu nesvědčí.

Akumulace viscerálního tuku v dutině břišní je však ještě více nebezpečná, jelikož viscerální tuk je metabolicky aktivnější než tuk podkožní. V těle dochází k vyšší produkci látek s prozánětlivými účinky a metabolicky škodlivých faktorů. S obezitou a nadměrným ukládáním tuků je spojeno také poškození jaterní tkáně, což je nemoc zvaná nealkoholická steatóza jater, která může vést až k cirhóze jater.

Vysoká akumulace útrobního tuku se podílí na vzniku diabetu druhého typu, vysokého tlaku a dalších kardiovaskulárních onemocnění. Dále vás může trápit rapidní úbytek energie, dochází ke zvýšení rizika únavových zlomenin a osteoporózy, u žen navíc může dojít k problémům s menstruací a otěhotněním.

Find out more

 

Problémy s otěhotněním mohou nastat i v opačném případě, tedy když máme viscerálního tuku nedostatek. S jeho nízkou hladinou se potýkají zejména lidé trpící anorexií a bulimií, kteří usilují o nízkou hmotnost. Tuky mají závažný vliv i na hladinu ženských hormonů. Nedostatek tuků se promítne i na našem vzhledu, kdy se objevují problémy s pletí a vypadáváním vlasů.

Zaměřeno na redukci

Na ukládání tuků v těle včetně toho viscerálního se podílí, vedle již zmíněných faktorů, především špatná a nepravidelná strava, dále nedostatek pohybu, hormonální nerovnováha či genetika. Udává se, že genetika determinuje akumulaci vnitřního tuku až z 50 %. Pozor však, aby se genetika nestala vaší výmluvou.

Ptáte-li se, jakým potravinám se vyhnout pro snížení rizika ukládání viscerálního tuku, odpověď je jednoduchá. Omezte konzumaci alkoholu a nasycených mastných kyselin, které jsou zastoupeny především v tučných živočišných produktech.

Zmínit můžeme tučná masa, smetanu, smetanové jogurty, tučné sýry a pochutiny, jako jsou sušenky, chipsy, čokolády či smetanové dezerty. Nasycené mastné kyseliny by měly být v jídelníčku zastoupeny maximálně z 30 % z celkových tuků.

Pokud potřebujete procento viscerálního tuku ve vašem těle snížit, zaměřte se v první řadě na svůj jídelníček, který by měl být vyvážený a obsahovat všechny potřebné živiny v optimálním poměru. Tělu potřebujete prostřednictvím stravy vždy dodat dostatek energie, aby nedocházelo k ukládání tuků na „horší časy“.

Vedle úpravy jídelníčku doporučuji zařadit do vašeho režimu také pohyb. Ideální je pohybové aktivity zařazovat postupně a sledovat svůj denní energetický příjem a výdej, kdy je pro hubnutí nezbytné dostat se do kalorického deficitu. Kombinací správné stravy a pohybu zhubnete zdravou cestou dlouhodobě. S viscerálním tukem vám bohužel nepomůže ani liposukce, kterou lze odsát pouze tuk podkožní,“ uzavírá Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.

Don't miss the most important news about Zdravé stravování

Don't worry, we will definitely not spam you. We usually share two most important messages a month. The newsletter is in the Czech language.

Your data is safe. Read more about our privacy policy.

 

Facebook Zdravého stravováníFacebook Zdravého stravování

+420 517 070 333Mo-Th:  8:00-17:00
Fr:       8:00-16:00
Su:       12:00-19:00 (delivery inquiries for active customers only)

info@zdravestravovani.cz


Information about our box diet


Copyright ©2024 Zdravé stravování s.r.o. | Design IMPnet, realizace Reperio