Programs for every day
with a modified menu

Sport programs

Special programs

How to choose a program?

Something extra

Programs for every day
with a modified menu

Sport programs

Special programs

How to choose a program?

Something extra

25.5.2023Lifestyle

Lásky volání. Jak jídelníčkem podpořit plodnost, když chcete počít

Úspěšnost početí lze zvýšit vhodným jídelníčkem, a to jak u ženy, tak muže. Nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková provádí specifiky jídelníčku, když se snažíte o dítě.

Find out more

 
ak jídelníčkem podpořit plodnost

 

Jste oba zdraví, spíte spolu, ale pořád marně čekáte na dva proužky na těhotenském testu? I to se může stát. Pokud graviditě nebrání nějaká vysloveně zdravotní překážka na straně jednoho či druhého partnera, tak to chce trpělivost, nestresovat se, což mnohdy není jen tak, a třeba i upravit jídelníček. Ten může opravdu přispět k tomu, abyste se stali brzy nastávajícími rodiči. Racionální strava je v podstatě i nejvíce dostupný a zároveň finančně nenáročný nástroj. Co pro úspěšnost početí můžete udělat?

Péče o ženské hormony

Pokud náš organismus nemá vhodnou skladbu a množství živin, nemůže být v té nejlepší kondici a šlapat jako dobře promazaný stroj. Kromě dodání základních živin musíme podniknout nezbytné kroky pro hormonální rovnováhu. „Mnohé z nás napadne v první řadě ženský pohlavní hormon estrogen, který zajišťuje funkci celého reprodukčního systému nebo progesteron, který zastává pomyslnou funkci starostlivého hoteliéra a má za úkol připravit dělohu pro pobyt vajíčka na 9 měsíců, aby se uchytilo a těhotenství se udrželo. Hormonální rovnováhu těchto dvou hormonů pomáhají udržovat skupiny potravin, jako jsou například luštěniny, pseudoobiloviny, mléčné výrobky, zelenina zejména pak ta brukvovitá, ryby, ořechy a semena,“ říká nutriční specialistka a zakladatelka Zdravého stravování Mgr. Kateřina Šimková.

Jsou ale i další hormony, kterým bychom měli věnovat stejnou péči. Příkladem je inzulín, stresový hormon kortizol či androgen, jehož nejvýznamnějším představitelem je testosteron. „Časté výkyvy inzulínu mohou vést k obezitě nebo také k diabetu 2. typu, potažmo bránit početí. Přílišným výkyvům inzulínu zabráníte pravidelným jídelníčkem a omezením příjmu jednoduchých cukrů. Tedy omezte v první řadě příjem sladkostí, slaných pochutin, slazených nápojů a alkoholu. Bílé pečivo a těstoviny vyměňte za celozrnnou variantu,“ doplňuje Šimková.

Zaměřeno na mužské hormony

Nevěřili byste, jak často muži odmítají připustit, že by problém s plodností byl na jejich straně, i když bohužel jejich díl na neschopnosti zplodit potomka stále stoupá. Na vině je málo, či naopak přemíra pohybu, teplota v oblasti genitálií, těsné oblečení, konzumace alkoholu, nikotinu či nevhodná strava. „Hormon testosteron je spouštěčem tvorby spermií. V okamžiku, kdy se tělo potýká s nízkou hladinou testosteronu, mohou muži zvýšit příjem látek ze stravy, který hormon udržuje na správné hladince. Stěžejní pro jeho tvorbu je vitamín D, A, C, zinek, hořčík, kyselina listová a zdravé tuky. Vitamín D a zdravé tuky najdeme hojně zastoupeny v rybím tuku či játrech tresky. Dobrým zdrojem déčka jsou i žloutky či houby např. žampiony, Jidášovo ucho nebo shitake,“ zmiňuje Šimková.

Což, jak sami uznáte, nejsou často konzumované druhy potravin v českém jídelníčku. V obchodech dokonce narazíte na houby fortifikované vitamínem D. Vitamín D se v nich navyšuje speciálním UV osvitem. Vitamín D je zastoupen i v mléčných výrobcích. Zajímavostí je i fakt, že vitamín D se váže na tělesný tuk, a to až z 50 %. „Takto vázaný vitamín D se dál v organismu nevstřebává a testosteron se dokonce převádí na estrogen. A právě u obézních jedinců se často naráží na nedostatek vitamínu D,“ dodává Kateřina Šimková ze Zdravého stravování. Kyselina listová, která je další látkou s vlivem na spermie, je zastoupena v košťálové zelenině, jako jsou brokolice, špenát, chřest či růžičková kapusta. Za zdravé tuky se považují esenciální mastné kyseliny, které pomohou s regulací pohlavních orgánů, organismu dodají energii a prokrví reprodukční orgány. Například tuk obsažený v olivách je tvořen právě více než 80 % omega-9 nenasycenými mastnými kyselinami. Tuk, který zase získáme konzumací ryb, je bohatý na omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Zdravé tuky najdeme i v semenech a ořeších.

Rozumná dieta může prospět

V úspěšnosti početí hraje důležitou roli i hmotnost, a to i jak u ženy, tak muže. „Je faktem, že pokud žena s nadváhou sníží hmotnost o 5-10 %, zvýší se pravděpodobnost početí. Vyšší hmotnost ovlivňuje například ovulaci, kvalitu vajíček a nerovnováhu hormonů. Výhrou není ani protipól. Ženy s minimem tělesného tuku mají problém s produkcí hormonu estrogenu. Problém nadváhy s dopadem na plodnost se týká i mužů. Obézní muži mají nižší produkci spermatu a zvyšuje se podíl abnormalit bránících úspěšnému oplodnění,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Šimková. Co ještě navíc do zdravého jídelníčku zohlednit? Nezapomeňte na zinek a selen. U žen zinek pomáhá s dozráváním vajíček a u mužského protipólu stojí za zráním a pohyblivostí spermií. Velkým zdrojem zinku je maso, mořské plody, ale také ho najdeme třeba i v dýňových semínkách. „Zinek je lépe využitelný z živočišných než z rostlinných zdrojů. V těch je totiž přítomná antinutriční látka, kyselina fytová, která na sebe váže stopové prvky, a tím snižuje jejich vstřebání. Tento nedostatek je možné částečně odstranit namáčením, například u luštěnin. Selen nalezneme ve vnitřnostech, luštěninách, rybím masu, para ořechách nebo vejcích. Je také dobré vědět, že kouření navyšuje nutnost těchto látek ve stravě,“ uzavírá Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.

Potřebujete-li postavit svůj jídelníček do latě, tak vyzkoušejte jídelní programy Zdravého stravování například dietní krabičky Pro Zdraví či Pro Zdraví+. Pravidelnost a vyvážený poměr všech živin nasměřují vaši životosprávu k lepší startovací pozici pro úspěšné početí.

Image by Freepik

Don't miss the most important news about Zdravé stravování

Don't worry, we will definitely not spam you. We usually share two most important messages a month. The newsletter is in the Czech language.

Your data is safe. Read more about our privacy policy.

 

Facebook Zdravého stravováníFacebook Zdravého stravování

+420 517 070 333Mo-Th:  8:00-17:00
Fr:       8:00-16:00
Su:       12:00-19:00 (delivery inquiries for active customers only)

info@zdravestravovani.cz


Information about our box diet


Copyright ©2024 Zdravé stravování s.r.o. | Design IMPnet, realizace Reperio