Programs for every day
with a modified menu

Sport programs

Special programs

How to choose a program?

Something extra

Programs for every day
with a modified menu

Sport programs

How to choose a program?

Something extra

8.12.2024Lifestyle

Jídelníček při dně

Trápí vás občas příznaky dny? Pak nejjednodušším krokem v počátku je úprava jídelníčku.

Find out more

 

Prvním příznakem dny, pokud jste si tzv. neukopli palec o postel či práh dveří, je bolest palců u nohy, která je intenzivní a nečekaná. Kloub u palce u nohou, ale i rukou, příp. kolene či kotníku se ozývá nenápadně v noci či po ránu. Určitě byste ji neměli ignorovat, protože ačkoliv může bolest i otok po několika týdnech ustoupit, dna je stále přítomná. Pojďme se podívat z blízka na dnu, jak se s ní popasovat a jaký jídelníček při dně dodržovat.

Co je dna?

„Dna se řadí mezi bolestivé zánětlivé onemocnění kloubů, které vzniká při poruše zpracování látek zvaných puriny, přičemž dnu zjistíme laboratorně dle hodnot kyseliny močové. Tělo zavalené vysokým příjmem purinů se hromadí ve formě krystalů tzv. urátů v těle a organismus je nestíhá vylučovat. Puriny člověk získává ze stravy bohaté na bílkoviny,“ zmiňuje nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování. Dnu kromě náhlé bolesti může provázet teplota, zimnice nebo celkové vyčerpání. V tomto okamžiku se již dá hovořit o přechodu nemoci do chronického stádia. V konečném stádiu nemoci se objevují ložiska měkkých boulí v místech drobných kloubů, což je způsobeno nahromaděním tzv. urátových krystalů.

Nejjednodušší je úprava jídelníčku

Nejjednodušší a nejběžněji využívanou, i pro svou efektivitu, je úprava stravy, kterou lékaři mohou doplňovat farmakologickou léčbou. Zajímavá a málo známá souvislost, že důležitá je redukce hmotnosti u lidí s obezitou. Ta vede k snížení kyseliny močové. Jak má tedy jídelníček při dně vypadat? „U osob trpících dnou je nutné omezit konzumaci potravin bohatých na puriny. Řadí se k nim zejména maso, masné výrobky, vnitřnosti, ryby a mořské plody, ale také kupované dresinky a ochucovadla. Nejvyšší obsah purinů se nachází v mase mladých zvířat, kam se řadí telecí, jehněčí či kuřecí,“ vysvětluje nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování. Dna byla v minulosti nemocí vysokých vrstev, které si mohly dovolit jídelníček bohatý na maso. V dnešní době, kdy ve většině vyspělých zemích vládne blahobyt a přístup k masu je snadnější, se dna ve společnosti vyskytuje hojněji. „Rizikový je i alkohol, který redukuje vylučování kyseliny močové ledvinami. Po požití alkoholu roste u lidí s dnou hladina této kyseliny v krvi. Obsah purinů lze ovlivnit i vhodnou úpravou. Při vaření se puriny vyplavují do vody, proto je ideální vařit maso ve větším množství vody,“ dává tip Kateřina Šimková.

Nepodceňujte ji

Vyváženým a pestrým jídelníčkem se můžete vzniku dny vyvarovat. Neléčená dna může přispět k rozvoji dalších onemocnění, jako jsou záněty kloubů, vysokého krevního tlaku a cholesterolu, onemocnění ledvin či rozvoji cukrovky 2. typu. „Normální hladina kyseliny močové v krvi se pohybuje u žen v rozmezí 119 – 357 µmol/l a u mužů – 178 – 416 µmol/l. Je žádoucí při vyšetření čas od času sledovat hodnoty kyseliny močové. Důslednou dietu dodržujete po konzultaci s lékařem či nutričním specialistou. Na trhu jsou doplňky stravy na snížení kyseliny močové, ale nedoporučila bych je brát bezdůvodně jako prevenci. Kyselina močová je přirozeným výsledkem metabolismu purinů, a přestože je její nadbytek škodlivý, tak nízké hladiny mohou být také problematické. Kyselina močová je antioxidant a má ochranný účinek proti některým nemocem, jako jsou neurodegenerativní choroby a můžete si rozhodit vnitřní rovnováhu. Užívání těchto preparátů může i zamaskovat příznaky nebo komplikovat lékařům správnou diagnostiku, protože zkreslí laboratorní testy,“ uzavírá Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.

Shrnutí: Dodržováním pestrého a vyvážené jídelníčku spolu s aktivním životním stylem je u jinak zdravých jedinců dostatečným preventivním nástrojem, abychom se dně vyvarovali. Nevíte-li si rady se zdravým jídelníčkem, můžete vyzkoušet krabičkovou dietu Zdravého stravování, která vás navede k racionální stravě.

Jaké konkrétní potraviny omezit či nejíst při dně

  • Maso (zejména maso mladých zvířat jako kuřecí, jehněčí, telecí) včetně vnitřností
  • Masové vývary a uzeniny (trvanlivé salámy a uzená masa)
  • Mléčné výrobky (zrající, uzené a plísňové sýry)
  • Mořské plody (ančovičky, korýši, sardinky) a ryby (tuňák
  • Alkohol (destiláty a pivo)
  • Chřest, špenát a špenát
  • Sůl (tedy i ochucovadla a polotovary bohaté na sůl)
  • Kvasnice
  • Potraviny a nápoje slazené fruktózovým sirupem (cereálie, cukrovinky či sladké pečivo)
  • Luštěniny
  • Kakao, čokoládu, kávu a silný čaj
  • Instantní polévky, masoxy, masové extrakty

Image by freepik

Don't miss the most important news about Zdravé stravování

Don't worry, we will definitely not spam you. We usually share two most important messages a month. The newsletter is in the Czech language.

Your data is safe. Read more about our privacy policy.

 

Facebook Zdravého stravováníFacebook Zdravého stravování

+420 517 070 333Mo-Th:  8:00-17:00
Fr:       8:00-16:00
Su:       12:00-19:00 (delivery inquiries for active customers only)

info@zdravestravovani.cz


Information about our box diet


Copyright ©2024 Zdravé stravování s.r.o. | Design IMPnet, realizace Reperio