Programs for every day
with a modified menu

Sport programs

Special programs

How to choose a program?

Something extra

Programs for every day
with a modified menu

Sport programs

Special programs

How to choose a program?

Something extra

Hubnutí po padesátce je jiné. Jak na to?

Říkáte si, proč to hubnutí v padesátce jde hůř než ve třiceti? Na vině je stárnutí a zásadní fyziologické změny. Zjistěte proč se tak děje a co s tím dělat.

Find out more

 

Hubnutí v různém věku se liší. Fyziologie je neúprosná a okolo padesátky se potýkáme se zásadními změnami, které mají vliv i na zhubnutí. Změnám se nevyhnou jak ženy, tak muži, a tak není divu, že všechny zajímá klíčové téma, jak zhubnout po padesátce.

Menopauza

„Ženy v období menopauzy ztrácí estrogen, a právě pokles pohlavních hormonů mění zásadně distribuci ukládání tuku v těle. Tuk se ukládá zejména v oblastech pasu, boků či horní polovině těla. Dalším průvodním jevem menopauzy je úbytek aktivní svalové hmoty s následným poklesem bazálního metabolismu. Pokud bychom to měli dát do souvislosti čísel, tak každý rok ubývá zhruba 1 % svalové hmoty, za desetiletí pak poklesne bazální metabolismus o cca 400 kJ. V menopauze dochází k nárůstu hladin kortizolu, což není žádoucí,“ vysvětluje nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování. Pokles estrogenu ovlivňuje i ukládání vápníku do kostí a jeho absorpci ze střeva, proto je tak důležité sledovat dostatečný přísun vápníku a vitamínu D, abychom podpořily pevnost a zdraví kostí. Vápník má vliv i na svalovou funkci. Pokud tedy nepřijímáme dostatek vápníku, může to ovlivnit naši schopnost budovat a udržovat svalovou hmotu. V menopauze může dojít i k zintenzivnění ztráty kolagenu. Právě on stojí za elasticitou pokožky či zdravím pohybového aparátu.

Andropauza

Protipólem ženské menopauzy u mužů je andropauza, byť není tak jasně definovaná jako u klimakteria. Rámcově se andropauzou označuje období tělesných a psychických změn kvůli přirozenému poklesu tvorby mužského hormonu testosteronu. Na plno ji muži pociťují po 50 roku věku. Jejími projevy je podobně jako u žen podrážděnost, nervozita, depresivní stavy, pokles koncentrace. Mezi tělesné projevy, jež pochopitelně muži nesou velmi těžce, patří poruchy libida a sexuální výkonnosti, dále pak vypadávání vlasů, zvětšení prsou, zvýšené pocení či problémy s hmotností. Jak hubnout po padesátce, je proto jak pro muže, tak pro ženy, velké téma. „Příroda je v období padesátky neúprosná i k mužům. Úbytek testosteronu u mužů se projevuje ve ztrátě svalové hmoty a změně distribuce ukládání tuku, zejména v oblasti břicha,“ dodává Kateřina Šimková. Co je ještě dobré vědět? Na pravidelné ponocování zapomeňte a dopřejte si dostatek spánku. Nepřítelem svalové hmoty může být kortizol, který pokud je ho nadbytek, tak povzbuzuje rozklad svalové hmoty a zvyšuje chuť k jídlu. Jeho hladiny může zvednout mj. i nedostatek spánku.

Konkrétní kroky pro hubnutí po padesátce

Zařaďte pohybovou aktivitu. Ta má totiž přímý vliv na ztrátu svalové hmoty a ovlivňuje rychlé spalování. Najděte si takovou, co vás bude bavit, je jedno jestli se bude jednat o chůzi, běh, plavání, jízdu na kole, jógu či posilování ve fitness. Stěžejní je pak zapracovat na stravě a dopřát si pestrý a zdravý jídelníček. Z důvodů uvedených výše, je potřeba o něco ponížit energetický příjem.  „Zdravá strava musí vyjma základních makronutrientů, tím jsou myšleny bílkoviny, zdravé tuky a komplexní sacharidy, obsahovat i dostatek prospěšných látek. A které to jsou? „Ženy by měly zařadit potraviny, které doplňují estrogen, jež organismus neprodukuje již dostatečně. Hojné množství fytoestrogenů, tedy látek, jež přijímáme stravou a nahrazují estrogen, obsahují například tyto potraviny: sójové produkty jako tofu, tempeh, sójové nápoje či boby, celozrnné výrobky jako pečivo, rýže či těstoviny či luštěniny jako čočka. Vápník, který je pro organismus dobře využitelný z mléčných produktů, a vitamín D pak najdeme hojně zastoupen v rybím tuku, rybích játrech nebo svalovině ryb, jako jsou makrela či losos. Dobrým zdrojem jsou i žloutky. Pro zvýšení produkce testosteronu u mužů se vyplatí zařadit bílkoviny. Najdete je v mase a rybách, ořeších a semenech, mořských plodech, jako jsou krevety, krabi či humr nebo luštěninách. V rybách je důležitá kyselina asparagová,“ doplňuje Kateřina Šimková. Dalšími podstatnými látkami ve vztahu k testosteronu jsou nenasycené mastné kyseliny, vitamíny D (zdroj: žloutky, ryby, houby), C (zdroj: jablka, citrusy, rybíz, šípky, rakytník, petrželová nať, brokolice, růžičková kapusta, květák a papriky) a E (zdroj: obiloviny, ořechy, rostlinné oleje, mléko, máslo, ryby, vejce), minerální látky hořčík, zinek (zdroj: ústřice, dýňová semínka, hovězí či vepřové maso, sýry) a selen (zdroj: vnitřnosti, luštěniny, ryby, ořechy či vejce). V medu naleznete látky regenerující Leydigovy buňky produkující testosteron ve varlatech. Testosteron povzbudí třeba i čaj Kotvičník zemní či koření pískavice.

Tip na závěr: potřebujete-li pomoc nastavit zdravý jídelníček optimální skladby i energetického příjmu, vyzkoušejte některý z programů krabičkové diety od Zdravého stravování.

Image by freepik

Don't miss the most important news about Zdravé stravování

Don't worry, we will definitely not spam you. We usually share two most important messages a month. The newsletter is in the Czech language.

Your data is safe. Read more about our privacy policy.

 

Facebook Zdravého stravováníFacebook Zdravého stravování

+420 517 070 333Mo-Th:  8:00-17:00
Fr:       8:00-16:00
Su:       12:00-19:00 (delivery inquiries for active customers only)

info@zdravestravovani.cz


Information about our box diet


Copyright ©2024 Zdravé stravování s.r.o. | Design IMPnet, realizace Reperio